جشنواره های هنری

بارگذاری اثر من!
اولین جشنواره مجازی هنر تصویری هفت سین ایرانی

زمینه فعالیت اولین جشنواره مجازی هنر تصویری هفت سین ایرانی

«نقاشی . تصویرسازی . گرافیک»

آدرس دبیرخانه: خیابان نادری جنوبی - نبش کوچه کانون - ساختمان شهر - طبقه دوم
تلفن: 02833226509        فکس:

تاکید بر ماهیت آیینی هفت سین در قالب هنر تصویری

googleplus cloob twitter facebook

فراخوان

تمدید شد

اولین جشنواره مجازی «هفت سین ایرانی»

نقاشی، گرافیک، تصویرسازی

 

هدف:

تاکید بر ماهیت آیینی هفت سین در قالب هنر تصویری

 

تعریف جشنواره مجازی:

جشنواره «مجازی» به جشنواره ای اطلاق می شود که بخشی از فرایند اجرایی آن در فضای «اینترنت» انجام شود. با توجه به بدیع بودن این ایده در جامعه هنری، در شرایط فعلی مراحل «ارسال تصویر آثار»، «داوری اولیه» و «جمع آوری رای مخاطبان» بصورت اینترنتی (مجازی) انجام می شود و سایر مراحل نظیر «ارسال اصل آثار توسط برگزیدگان مرحله اول»، «داوری نهایی» و «مراسم اختتامیه» بصورت فیزیکی و به سبک و سیاق سابق انجام خواهد شد. با توجه به مزایای متعدد انتقال بستر اجرایی جشنواره به فضای مجازی (مزایایی نظیر کاهش هزینه و مخاطرات ارسال اثر)، امید است که در آینده نزدیک بخش های بیشتری از جشنواره های هنری در فضای مجازی قابل تعریف و اجرا باشد. 

 

شرح:

اهمیت آیینی "هفت سین" در فرهنگ ایرانی – اسلامی سرزمین مان بر هیچکس پوشیده نیست. در تاریخ هنر ایران این مجموعه از پدیده ها همواره مورد توجه هنرمندان خلاق بوده و چیدمان سنتی و مفاهیم متضمن در عناصر تشکیل دهنده آن به کرّات موضوع آفرینش های ادبی و هنری قرار گرفته است. با توجه به پیدایش سبک ها و بینش های نوین و فرایند بازتعریف دیدگاه های کلاسیک در شیوه های بدیع و نوظهور کنونی، بازگشت موضوعی به هویت فرهنگی "هفت سین" در هنر تصویری موجب تقویت ماهوی این پدیده و آیین های مرتبط با آن در ذهن هنرمندان جوان و نوجوان و زنده نگاه داشتن هویت فرهنگی و آیینی کشورمان با زبان هنر خواهد شد.

 

بخش های رقابت:

رقابت حاضر در سه بخش ذیل و با موضوع واحد "هفت سین" اجرا خواهد شد:

                بخش اول: نقاشی کودکان - زیر یازده سال

                بخش دوم: نقاشی  و تصویرسازی - بالای یازده سال

                 بخش سوم: کارت پستال و گرافیک (دستی و دیجیتال ) - همه  هنرمندان

 

شرایط ارسال اثر:

تعداد آثار ارسالی مجاز برای هر شرکت کننده: 7 اثر

آخرین مهلت ارسال آثار: 25 فروردین 96

 

 

درباره هفت سین
لغت نامه دهخدا:
از مشهورترین مراسم نوروز آراستن است ، و آن گرد آوردن هفت چیز است که نام آنها با حرف «س » آغاز گردد. 
معمولاً بین اشیاء ذیل : سیب ، سیاهدانه ، سنجد، سماق، سیر، سرکه ، سبزه (دانه های گندم و امثال آن که قبلاً در بشقابی کاشته و سبز کرده اند)، سبزی ، سمنو، هفت چیز را انتخاب می کنند. 
سنت مزبور بسیار کهن به نظر میرسد. در گیلان خوانچه هفت سین در جشن عروسی نیز مرسوم است . 
(از رساله «شماره هفت و هفت پیکر نظامی » تالیف محمد معین ).
هفت قسم سبزه بوده که بر هفت استوانه در کنار خانه به نوروز سبز میکردند. (آثارالباقیه ترجمه فارسی ص 245). 
ازاین رو معلوم میشود هفت سین ، هفت سبزی یا هفت سبزه است . (یادداشت مولف ).

 

نکتهٔ درخور نگرش در مورد هفت سین‌های باستانی و کهن که از زمان باستان تا امروز از سوی نیاکان ما بر خوان نوروزی می‌نهادند این است که هفت سین‌ها باید دارای این پنج ویژگی باشند:

 

نام آنها پارسی باشد
با بند واژه سین آغاز شود
دارای ریشه گیاهی باشد
خوردنی باشد
نام آنها ترکیبی نباشد
 
سیر
سیر، نشانه اهورامزدا است و نماد مبارزه با زشتی و پلشتی. همچنین نماد زدودن چشم زخم است که باید حتماً بر سر سفره نهاده شود. به اعتقاد زرتشتیان بوی سیر دیوان را می‌گریزاند. زرتشتیان سیر را با تکه‌های نان که در آن ترید کرده‌اند، در مراسم پرسه با سداب به کار می‌برند و بر سر سفره نیایش می‌گذارند.

پوست سیر را هرگز در جایی نمی‌گذارند زیرا معتقدند از سحر هم بدتر است، به همین جهت برای کندن پوست آن ابتدا سیر را در آب می‌خیسانند و بعد پوستش را می‌کنند، هم چنین معتقدند اگر پوست سیر را با پیاز گلپر و اسفند در خانه بسوزانند، به خصوص در صبح روز پنجشنبه، بویش، خانه را پاک می‌کند.

 

 
سبزه
سبزه نشانه فرشته اردیبهشت است و نماد آب‌های پاک.

سبزه از اجزای اصلی سفره شمرده می‌شود و معمولاً از گندم، یونجه، ماش یا عدس سبزشده است که ممکن است بر کوزه سبز کنند. شاید زیباترین ویژگی سفره هفت‌سین را می‌توان به وجود سبزه آن دانست، به این دلیل که سبزه با رنگ و طراوت خود دلها را شادمان می‌سازد و با نگریستن به آن طلوع سال جدید را زیباتر می‌کند. در ایران باستان رسم بر این بود که ۲۵ روز قبل از نوروز در کاخ پادشاهان ۱۲ ستون از خشت خام برپا می‌ساختند و بر هرکدام یک نوع غله می‌کاشتند و معتقد بودند اگر سبزه‌ها خوب بروید سال پر برکتی است. دانه‌هایی که امروزه کشت می‌شود بیشتر گندم و عدس است.

 

 
سیب
سیب، نشانه فرشته سپندارمزد (فرشته زن) است و نماد بارداری و پرستاری.

سیب را مادر یا پدربزرگ خانواده بر سفره هفت‌سین می‌چیند شاید به آن خاطر که همه ما بارها شاهد دلواپسی و نگرانی مادر خانواده برای حفظ سلامتی اعضای خانه بوده‌ایم.

 

 
سمنو
سمنو، نشانه فرشته شهریور است. نماد خواربار، زایش گیاهی و بارور شدن گیاهان، فراوانی خوراک و غذاهای خوب و پر نیرو است.

سمنو از جوانه‌های تازه رسیده گندم تهیه می‌شود.

 

 
سنجد
سنجد، نشانه فرشته خرداد است، و نماد دلبستگی.

سنجد که عطر برگ و شکوفه‌های آن محرک عشق و مهر است و از مقدمات اصلی زایندگی به شمار می‌آید، باید بر سر خوان نوروزی نمایان باشد. وجود سنجد در سفره نوروزی انگیزه زایش کیهانی است.

 

 
سرکه
سرکه، نشانه فرشته امرداد است، و نماد جاودانگی و صبر.

 

 
سماق
سماق، نشانه فرشته بهمن است، و نماد باران.

سماق نماد عشق مهر و پیوند دلها است که بر سر سفره هفت‌سین نهاده می‌شود.

 

ناگفته نماند که برخی از اجزا، که بسیاری از مردم به عنوان "سین" در سفره هفت سین قرار می‌دهند، نادرست است. هرچند که قرارگیری این اجزا بر سفره به به جهت تکمیل و یا زینت مورد تأیید است؛ ولی در نظر گرفتن آن‌ها به عنوان "سین" صحیح نیست. برخی از مواردی که به غلط در مجموعه "سین"های سفره قرار گرفته‌اند عبارتند از:

 

'سکه': کلمه تازی است. ریشه پارسی آن "چکه" است که به اعراب به دلیل ناتوانی در تلفظ حرف چ، آن را به صورت سکه ادا کرده‌اند. همچنین سکه ریشه گیاهی ندارد.
'سپند (اسفند)': خوراکی نیست.
'سبزی پلو، سیرترشی، سیب زمینی': ترکیبی هستند
'ساعت، سیخ،...': ریشه گیاهی ندارند.
'سماور': نه خوراکی است و نه پارسی. ریشه کلمه روسی است.
'سنبل': نه خوراکی است و نه پارسی. سنبل کلمه عربی است و معادل پارسی آن "خوشه" می‌باشد.

 

 
در کنار هفت سین، اجزای دیگری نیز قرار می‌گیرند که معمولاً به نماد مفاهیمی چون نوزایی، باروری، فراوانی، ثروت (مانند سکه) و مانند آنها یاد می‌شود. این اجزاء ممکن است برای زینت یا کامل کردن مجموعه باشند. از جملهٔ این اجزاء می‌توان از آینه، کتاب (قرآن، کتاب مقدس یا مجموعهٔ اشعار از قبیل دیوان حافظ و شاهنامهٔ فردوسی)، شمعدان (در بعضی سنت‌ها تعداد شمع‌ها به تعداد فرزندان خانواده است)، تخم مرغ رنگی، میوه، گل، شیرینی، آجیل، نان، شیر، ماست، پنیر، گلاب، عسل، شکر، تنگ یا کاسهٔ آب (معمولاً حاوی برگ یا ماهی یا انار یا ترنج یا سایر مرکبات)، بیدمشک، بادبزن و سبزی خوردن نام برد.

آینه و کتاب در کنار آن هم از اجزائی است که در بسیاری از سفره‌های هفت سینی چیده می‌شود. برخی بر این باورند که سکه که نماد «دارایی» وآب که نماد «پاکی و روشنایی» است بهتر است در کنار هم قرار گیرند و سکه را درون ظرفی از آب سر سفره می‌گذارند. یا به امید ازدیاد ثروت، سکه را بر آینه می‌گذارند.

برخی از این اجزا به شرح زیر است:

 

قرآن
گذاشتن قرآن در سفره هفت‌سین در میان مسلمانان رواج دارد.

 

آینه
نماد جهان بی‌پایان و بارگاه خداوندی است.

 

ماهی قرمز
ماهی قرمز نماد سال نوی چینی است و در کمتر از ۱ قرن پیش در کنار سفره هفت سین پارسی جای گرفته است. در آیین پارسی، انار و یا سیب سرخ را بر آب قرار می‌دهند.

 

گندم
نماد روزی، فراوانی و برکت

 

نان
بنیاد تغذیه است و در سفره نشانه برکت و روزی است

 

تخم مرغ رنگ شده
نشانه رنگارنگی نژادهای مختلف بشری و تأکید بر این که بنی‌آدم اعضای یکدیگرند

 

شمع
به تعداد اعضای خانواده برای آرزوی شادی و روشنایی زندگی آنهاست. شعله افروخته نماد روشنایی جاودانه است.

 

جامی پر از آب با چند قطره گلاب
نشانه تازگی و نماد باروری و وجود زندگی. چند برگ نارنج به نشانه آرزوی سرسبزی روی آب شناور است. وجود نارنج شناور در آب، نماد شناوری زمین در کیان است.

 

کوزه‌ای پر از آب
نشانه درخواست باران و فراوانی آب است.    هنرمندان برگزیده و جوایز

متعاقبا اعلام می گردد

Top